Mapa

25 cze 2015 14:25 Autor: admin

INTERAKTYWNA MAPA INWENTARYZACJI DRÓG DLA ROWERÓW i UTWARDZONYCH DRÓG LEŚNYCH WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO
- po najechaniu myszką  i kliknięciu w daną drogę możemy zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi np. nawierzchni;
- po włączeniu opcji "fotografie" i kliknięciu w ikonę zdjęcia zapoznamy się ze stanem faktycznym;
- mapa jest na bieżąco aktualizowana, w prawym górnym rogu widać datę ostatniej aktualizacji.

Celem sporządzenia mapy jest dostarczenie rowerzystom pierwszej tak pełnej informacji o istniejącej już infrastrukturze, którą mogą się poruszać.

 

Mapa interaktywna powstała w wyniku inwentaryzacji dróg dla rowerów oraz utwardzonych dróg leśnych, które mogą służyć rowerzystom. W celu dokonania inwentaryzacji skierowano ankiety do zarządców tych dróg, a następnie otrzymane dane wprowadzono na mapę. Obecnie prowadzone są prace terenowe podczas których zespół inwentaryzacyjny sprawdza na rowerach czy podane drogi faktycznie istnieją oraz w jakim są stanie. Wyniki tej inwentaryzacji terenowej można na bieżąco śledzić, włączając w menu mapy opcję „fotografie”.

W kolejnym etapie prac postaramy się powiększyć zasób danych o drogi lokalne o niskim natężeniu ruchu zmotoryzowanego, a zarazem nawierzchni bitumicznej – takie drogi również mogą służyć do przyjemnego poruszania się na rowerze. Zgodnie ze standardami zachodnioeuropejskich turystycznych tras rowerowych, nie ma potrzeby budowania ścieżek rowerowych tam, gdzie istnieją drogi bitumiczne po których porusza się mniej niż 1000 samochodów na dobę.

WYCIECZKI ROWEROWE
Mapa może być przydatna przy planowaniu dłuższych i krótszych wycieczek rowerowych, w celu uniknięcia poruszania się po zatłoczonych od samochodów drogach krajowych czy wojewódzkich. Przedstawione na mapie informacje dotyczące położenia utwardzonych dróg leśnych są trudno dostępne i będą stanowiły cenną informację dla rowerzystów.
Dokładamy wszelkich starań aby na bieżąco weryfikować i aktualizować dane dotyczące dróg zawartych na mapie.

Jak zaplanować udaną wycieczkę rowerową z wykorzystaniem mapy?
1. Np. jeśli chcemy wybrać się nad morze, to warto odwiedzić Kołobrzeg. Jako miejsce rozpoczęcia wycieczki wybieramy Białogard – zarówno od strony Szczecina, Koszalina jak i Poznania łatwo dojedziemy tam pociągiem.
2. Na mapie widzimy, że z Białogardu w stronę Karlina idzie droga rowerowa, jednak po kilku kilometrach się urywa. Widzimy też, że od jej końca, na południowy zachód biegnie lokalna droga do Rościna, droga później robi się cieńsza co oznacza, że kończy się asfalt, który dochodzi tylko do Rościna – to znak, że nie będzie tam dużego ruchu samochodów – dalej praktycznie ciężko byłoby im jechać. Mapa pokazuje, że z Rościna do samego Karlina wzdłuż Parsęty prowadzi droga leśna utwardzona – takie drogi to świetna alternatywa dla rowerzystów, gdyż ruch samochodów (za wyjątkiem pojazdów leśników, a w tym przypadku też wędkarzy) jest na nich prawnie zakazany. Nawierzchnia z kruszywa jest dość komfortowa, a przemieszczanie się po lesie pozwala na relaks.
3. Wracając do trasy wycieczki, jak wynika z mapy, od Karlina, aż do przedmieść Kołobrzegu mamy komfortową drogę rowerową zbudowaną na nasypie dawnej linii kolei wąskotorowej. Sam przejazd przez Kołobrzeg to już kilka alternatywnych dróg dla rowerów i każdy na pewno znajdzie tą, która doprowadzi go nad morze.
4. Krótki ogląd mapy wystarczy aby dowiedzieć się, że możemy albo zostać gdzie dojechaliśmy i wrócić pociągiem do domu, albo wyruszyć w dalszą podróż morzem wzdłuż Bałtyku czy to na wschód czy na zachód.